STOP KILLING MAN START KILLING GOD
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Mai bine Ateu, decat IPOCRIT

In jos

Mai bine Ateu, decat IPOCRIT Empty Mai bine Ateu, decat IPOCRIT

Mesaj  Psikokinesis Lun Aug 22, 2011 4:04 am

Filosofi si scriitori atei care merita cititi :
Bertrand Russel , Stephen Hawking , Carl Sagan , Camus , Sartre , Malraux , Daniel Dennett , Schroedinger .

Ateismul nu este deloc promovat in Romania . Se pare ca si Biserica Ortodoxa Romana ( BOR ) e implicata in politica . Ar trebui ca ateii sa se unica si sa scrie o petitie prin care sa ceara ca BOR sa nu se mai implice in problemele statului ? Alt exemplu : Hotararea guvernamentala prin care o parte din Parcul Carol este atribuita BOR si constructia unei asa-numite Catedrale a Manturii Neamului . Iar constructii megalomanice ? Si pe ce fonduri ? Acum cand lipsa resurselor face victime umane si institutionale ? Resurse care ar trebui investite mai degraba in proiecte pan-europene si nu pentru punerea in practica a unor idei anacronice .
Trebuie ca banii din impozite si cei ai bisericii sa nu se mai amestece . Dupa cum nici un individ/cetatean nu poate fi cu adevarat liber atunci cand i se neaga dreptul la libertatea religiei tot astfel o democratie reala si o societate libera inseamna si separarea bisericii de stat . Cetatenii nu trebuie sa fie supusi vreunei tiranii religioase , ci trebuie sa-si urmeze propria cale .
Probabil ca mai persista ideea gresita ca operatiunile mintii , la fel ca si actiunile corpului pot fi supuse constrangerii legilor . Insa cei care ne conduc pot avea autoritate numai asupra acelor drepturi naturale in privinta carora noi le permitem sa si-o exercite . Dreptul la constiinta nu se numara printe acestea . Daca supunem aceasta opinie constrangerii , cine ne vor fi inchizitorii ?



Explicatia pentru atentia de care se bucura Biserica din partea autoritatilor este ca in toate sondajele aceasta institutie este cotata ca fiind cea mai credibila spiritual.

L-a auzit cineva pe acest Daniel sa zica :" donam o parte din bani in vreun scop umanitar ?" De unde...fariseii astia poate o mai pun de vreo afacere sau de vreo casa de vacanta,sau vreun lant la gat!

Biserica mantuirii neamului si religia nationala sunt niste tampenii inventate de mai fericitii ortodoxiei ca sa capete mai multa putere asupra statului. (http://forum.softpedia.com/lofiversion/index.php/t319863.html)


pacatul originar e o gaselnitza a bisericii pentru a-i prosti pe oameni sa le dea bani de botez. apoi de cununie. apoi de inmorminatare. orice parinte care se uita la propriul copil si vede vreun pacat in el, originar sau nu, este un dobitoc notoriu si ar trebui eutanasiat

Eu nu cred ca suntem pacatosi de cind ne nastem, doa ca asa a scris un individ acum nu stiu cite mii de ani.
Un copil nou nascut este neprihanit, fara de pacate si este un act de barbarism sa-l botezi de la 2-3 luni si sa-l faci crestin ortodox fara sa vrea si el acest lucru.

In rest, as vrea un singur exemplu in care Hristos a raspuns rugilor cuiva si l-a ajutat concret si fara echivoc.

Eu n-am vazut decat hotie pe la toate bisericile, cu orice ocazie, nunti, inmormantari, botezuri.
Toti cer bani, desi Isus spunea ca banii nu sunt importanti.

Referitor la cei care se duc permanent la biserica, am convingerea ca va pierdeti tineretea, au si astea o logica, cand esti tanar, faci tot felul de activitati, chiar si pacatoase, sa nu-mi spuneti ca va duceti la biserica si va spovediti si gata, ati scapat de pacate.

E o rusine sa gandesti asa, pai inseamna ca orice criminal, dupa ce face citeva crime, hop la spovedit si o ia de la inceput...

Psikokinesis
Admin

Mesaje : 174
Data de înscriere : 21/08/2011

https://kill-god.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum